Pre cestovateľov, ktorí tužia navštíviť susednú Ukrajinu - Užhorod a okolie

 

U ž h o r o d

 

 

Dejiny Zakarpatskej oblasti Ukrajiny majú veľa spoločného s dejinami Slovenska. Dlhú dobu boli súčasťou jednej krajiny. Počnúc Veľkou Moravou, cez Uhorsko, Rakúsko, Rakúsko-Uhorsko a Československo.

Užhorod je pre návštevníkov zo Slovenska vstupnou branou na Ukrajinu. Historické centrum mesta je vzdialené od slovensko-ukrajinskej hranice len niekoľko kilometrov. Užhorod leží na rieke Už, čo mestu, v spojení s mostom pre peších a korzom, prináša promenádnu atmosféru. V centre sa nachádza veľké množstvo reštaurácií a kaviarní. Pozdĺž nábrežia vedie najdlhšia lipová alej v Európe, ktorá bola založená za I. Československej republiky. Koncom apríla Užhorod sa mení na ozajstnú rajskú záhradu. Bohatými ružovými kvetmi začína kvitnúť exotická japonská višňa – sakura.

ujgorod-sinagoga-2

 

Na vyvýšenine sa nachádza jedna z najstarších hradných pevností Ukrajiny z 13 storočia. O pevnosti na tomto mieste sa hovorí už počas prechodu Uhrov koncom 9. storočia cez karpatské priesmyky. Vtedy sa tu spomína aj o slovanskom kniežati Laborcovi. Vojsko kniežaťa bolo porazene a sám Laborec padol v bitke pri rieke, ktorá sa teraz vola rovnako. Pravé do rieky Laborec ústí rieka Už. V susedstve hradu je skanzen ľudovej architektúry. Predstavuje dedičstvo ľudovej architektúry zakarpatského regiónu XVII – prvej polovici XX storočia. Okrem tradičných drevených domov sa tu nachádza drevený kostol, zvonáreň, kaplnka, škola, krčma, vodný mlyn, kováčska dielna...


Zrúcanina templárskeho hradu

seredne

 

Zrúcanina najvýchodnejšie položeného templárskeho hradu sa nachádza v obci Seredne.
Seredňanský hrad je výnimočný tým, že ako jediný zo zakarpatských hradov nestojí na kopci, ale na rovine. Existujú legendy, že práve tu ukryli bohatí Templári svoje poklady potom, čo bol ich rad zrušený.
 Ruiny stredovekého Nevického hradu.

nevicky-zamok

Nevický hrad je najzachovalejšou zrúcaninou Zakarpatia. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1247. Hrad bol v tej dobe ťažko prístupný a veľmi dobre opevnený. 

S hradom je spojených množstvo legiend, jedna z ktorých hovorí, že hrad istý čas obývala známa čachtická pani Alžbeta Bathory, nakoľko patril jej zaťovi z magnátskeho rodu Drugethov. 

V roku 1892 navštívil hrad Nevické slávny spisovateľ Jules Verne. Krásna príroda okolia a samotného hradu mu bola inšpiráciou pri písaní románu „Tajomný hrad v Karpatoch“.

Hrad Palanok v meste Mukačevo

palanok

 

Mukačevský hrad nazývaný aj hrad Palanok, je považovaný za jeden z najkrajších hradov na Zakarpatskej Ukrajine. Vypína sa 68 metrov nad okolitou krajinou a je zďaleka viditeľnou dominantou.

Mukačevský hrad je tesne spojený s menom Heleny Zrínskej (Ilona Zrini), vdovy po Františkovi Rákocimu I., ženy Imra Tekeliho a matky rebelantského kniežaťa Františka Rákoci II.
Príbeh Heleny stále púta pozornosť generácií historikov aj po viac ako 300 rokoch od jej smrti. Je o odvahe bojovníčky, ktorú muselo 12-tisícové cisárske vojsko Leopolda I. obliehať pod hradom Palanok v Mukačeve tri roky, kým prijala podmienky kapitulácie. V tých časoch ju oprávnene nazývali najodvážnejšou ženou Európy.
Po dobití hrad zrekonštruovali a tak sa stal najsilnejšou východnou pevnosťou rakúskeho cisárstva.
 

Zámok Lásky

zamok-koxannja-chunadijevo

Za stenami tohto zámku sa odohral príbeh najväčšej lásky, akú poznalo ľudstvo. Láska, ktorá zmenila osud nie len dvoch zamilovaných sŕdc, ale aj osud celého národu. Cela západná Európa pozorovala čo sa deje tu, na druhom poschodí, v spalní Heleny Zrínskej. A dialo sa to, že 39-ročná Helena odovzdala svoje srdce povstalcovi, iba 25-ročnému Imrichu Tökölimu. Za svoju lásku aj zaplatila. Zobrali jej všetko, zavreli do vezenia a potom vyhnali z Rakúsko-Uhorska, kde zomrela v cudzine spolu so svojím milovaným.